Jaka gitara dla ucznia, początkującego gitarzysty

    

Każdy, kto zamierza rozpocząć swoją przygodę z muzyką, z instrumentem, z gitarą, staje przed dylematem, jaką kupić, ile wydać pieniędzy na dobry początek.

Sprzedawca w sklepie powie na pewno coś takiego “GITARY zaczynają się cenowo od 500-600 zł”. To prawda, ale dla kogoś, kto rozpoczyna naukę od zera ważne są inne kwestie. I tutaj praktycznie jest to raczej informacja dla rodziców, ponieważ nasze wirtualne lekcje skierowane są dla dzieci i młodzieży.

Kiedy zacząć naukę gry na gitarze? Jak najwcześniej! Z praktyki wiemy, że mały procent uczniów zostaje, uczy się dalej i gra.
Gitara nie jest żadnym wyjątkiem, podobnie jak w szkole muzycznej, uczeń MUSI ćwiczyć. Tu sentencja, którą warto zapamiętać na zawsze: Instrumentu się nie oszuka.
Bez codziennych ćwiczeń może się okazać, że wydanie pieniędzy na instrument i pokładane nadzieje spalą na panewce. Ale nie ma tego złego! Kontakt z instrumentem, z muzyką, zostawi na pewno w każdym swoistą wrażliwość muzyczną i docenienie tych, którzy doszli do perfekcji.

Wracając do kupna pierwszej gitary. Jest ich wiele, ale ten najszerszy podział, to: Klasyczna, akustyczna, elektryczna.


I tu polecamy rodzicom kupno na dobry początek gitary klasycznej. Dlaczego? Jest to instrument akustyczny, nie trzeba go podłączać do wzmacniacza, w cenie 250-350 może mieć bardzo dobre brzmienie, co jest bardzo ważne dla ucznia.
Kupując gitarę należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Akcja strun.
To fachowe określenie. Chodzi o odległość strun od progów na gryfie. Dla każdego grającego ważne jest, aby ta odległość była jak najmniejsza.
Jest pewien limit. Jeśli struny będą za nisko mogą “brzęczeć” trącając o wyższy próg, niż ten na którym nacisnęliśmy strunę.
Akcję strun łatwo sprawdzić biorąc gitarę do ręki i optycznie sprawdzając tę odległość, następnie naciskając na kilka progów na całej długości gryfu.

Strój.
Kupując gitarę można poprosić sprzedawcę o elektroniczny stroik. Niech uderza w puste struny, następnie naciskając ją na 12 progu, czyli oktawę wyżej. Na stroiku idealnie widać, czy gitara ma dobry strój.

Mimo wszystko nie zalecamy kupna gitary nie znając tematu, raczej poprośmy znajomego muzyka, lub po prostu dogadajmy się ze sprzedawcą, aby wybrał i sprawdził.
Polecamy kupno gitary klasycznej z innego jeszcze powodu. Zawodowi gitarzyści mają opuszki palców lewej ręki bardzo twarde, wynika to zwłaszcza z naciskania strun stalowych, takowe mamy w gitarach akustycznych i elektrycznych.
Gitara klasyczna jest dobrym instrumentem na początek, ponieważ utwardzanie opuszków następuje powiedzmy… Bezboleśnie. Struny stalowe mogą szybko zniechęcić dziecko do nauki.

Oczywiście, jeśli początkujący gitarzysta ma już swoich idoli i chciałby grać kiedyś określone klimaty muzyczne, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby później zmienić gitarę np. na elektryczną, kupić i na niej grać, kontynuować naukę…