Jest światło w tunelu! Czy to oznacza koniec pandemii?

    

Wykryto przeciwciało, które blokuje replikację koronawirusów

Zespół badawczy z Uniwersytetu Chapell Hill w Karolinie Północnej i Duke w Durham odkrył przeciwciało, które zapobiega replikacji SARS-CoV-2 SARS-CoV-2 SARS-CoV-2 i innych koronawirusów. Przeciwciało DH1047 było w stanie całkowicie zneutralizować czynnik sprawczy Covid-19 i SARS, a także dwa koronawirusy nietoperzy.

Odkrycie zostało zgłoszone przez zespół w Science Translational Medicine Journal. W sumie znaleziono ponad 1700 różnych przeciwciał anty-koronawirusowych, z których pięćdziesiąt wykazało, że wiąże się zarówno z covid-19, jak i „natywnym” SARS.

DH1047 zwrócił uwagę naukowców. Nie tylko zapobiegał infekcji, ale był również skuteczny u już zakażonych zwierząt, ponieważ zmniejszał uszkodzenia płuc. „To przeciwciało ma potencjał do leczenia podczas obecnej epidemii” – powiedział współautor badania Barton Haynes z Duke Institute for Human Vaccines, według Daily Mail.

Przeciwciało DH1047 wiąże się z wirusami i zapobiega ich replikacji. Może pomóc zarówno w zapobieganiu, jak i infekcji. Skuteczność terapeutyczna, nawet po zainfekowaniu myszy eksperymentalnych, sugeruje, że może to być leczenie trwającej pandemii, ale może być również przechowywane w celu zapobiegania przyszłym epidemiom i epidemiom wywoływanym przez wirusy związane z SARS ”- powiedział współautor David Martinez z Uniwersytetu z Karoliny Północnej.

Skuteczny przeciwko wielu koronawirusom
„To przeciwciało wiąże się z koronawirusem w miejscu, które jest zachowane w wielu mutacjach i wariantach” – powiedział Barton Haynes. „W rezultacie może neutralizować szerszy zakres koronawirusów” – dodał.

DH1047 był skuteczny nie tylko przeciwko patogenom Covid-19 i SARS, ale także przeciwko koronawirusom nietoperzy WIV-1 i RsSHC014, które przenoszą konie Rhinolophus sinicus żyjące w kolonii w pobliżu Kunming w prowincji Yunnan w Chinach. Wirusy te są blisko spokrewnione z czynnikami sprawczymi SARS i Covid-19 i były badane przez Instytut Wirusologii Wuchan, zbierano je z odchodów nietoperzy.

Oba, podobnie jak czynnik Covid, wiążą się z komórkami za pośrednictwem receptorów ACE2 u ludzi.

Przeciwciało testowano na myszach i było skuteczne przeciwko wszystkim szczepom koronawirusa.

Odkrycie przeciwciał jest ważne, ale do możliwych leków jeszcze długa droga. Substancje te nie zawsze działają u ludzi, tak jak w warunkach laboratoryjnych u zwierząt. Należy je również zbadać, jeśli nie mają skutków ubocznych.


ZOBACZ RÓWNIEŻ: