Niesamowite fakty. Pogoda

    

Świat, który nas otacza jest bardzo dziwny i złożony.

Dowiedz się o niesamowitych faktach, które możesz przekazać swoim dzieciom, lub znajomym.
To niesamowite ciekawostki, o których zapewne nie wiesz, albo jeszcze do nich nie dotarłeś.
Niektóre wywołują zdziwienie inne nawet strach.

Czy wiesz, że są tornada, których prędkość może przekraczać szybkość bolidów wyścigowych formuły 1?! Jaka to prędkość? Otóż… Prawie 400 km/h!

To o czym za chwilę przeczytasz widać doskonale z kosmosu. Ziemia jest ogromna, otoczona atmosferą.
Wyładowania elektryczne, czyli burze są nam doskonale znane. Ale czy wiesz ile burz toczy się nad Ziemią np. w ciągu jednej minuty? Jest dokładna odpowiedź na to pytanie. W każdej minucie na Ziemi występuje 2000 burz!

Wiatr. Zwykle dzieje się tak, że słyszymy jak wieje, dmucha, bywa że huczy! Dzieje się tak tylko wtedy, kiedy powietrze, wiatr, trafi na jakąś przeszkodę: Drzewo, dom, płot… Lub twoje uszy! Jeżeli takiej przeszkody nie ma… Wiatr jest zupełnie bezgłośny! Po prostu go nie słychać.

Islandia, to wyspa i państwo położone daleko na północy, blisko bieguna północnego. Zatem średnie temperatury w czasie dnia i nocy są o wiele niższe niż w Europie. Każdy kraj, kontynent, wyspa ma swoje ciekawe miejsca, które warto zobaczyć. Jest taka mała ciekawostka, która dotyczy właśnie Islandii.
Są tam jaskinie lodowe, co przy niskich temperaturach wydaje się normalne, ale… Są tam również takie, w których tryskają gorące źródła!

Była mowa o burzach i wietrze. Jeszcze jedna ciekawostka, fakt, który dotyczy pogody. Uczeni mierzyli szybkość kropli padających deszczów. Okazało się, że maksymalna zmierzona prędkość takiej kropli, to prawie 30 km/h.

Czy wiadomo, gdzie na całym naszym globie występuje najwięcej tornad? Co to jest tornado? Gwałtowna burza, która wywołuje wirującą z ogromną prędkością kolumnę powietrza, z jednej strony swoisty lej wychodzi z chmur, z drugiej styka się a powierzchnią Ziemi, zwykle powodując ogromne zniszczenia. Czy jest kraj, kontynent, gdzie tornada występują najczęściej? Tak. Dzieje się tak w USA, gdzie rejestruje się rocznie, średnio 1200 tornad.

Jeszcze jedna ciekawostka dotycząca pogody i burzy. Burza kojarzy się nam z błyskawicami.
Wyładowanie elektryczne, które łączy chmurę i ziemię, co gorsza obiekty tam, pod nią się znajdujące.
Może to być budynek, drzewo… Okazuje się, że błyskawica może idealnie w to samo miejsce uderzyć dwukrotnie!

Kiedy patrzymy w niebo często podziwiamy piękne chmury, najczęściej jasne, białe. Chmury takie nie są!
My na dole tak je odbieramy ponieważ odbijają światło słoneczne, zarówno z góry jak i z dołu, od Ziemi!

Są miejsca na Ziemi, które są rekordowo nasłonecznione. Jest taka piosenka “Tutaj nigdy deszcz nie pada, w Kaliforni”. Jest takie miejsce Yuma, w stanie Arizona, gdzie notuje się średnio 4 tysiące słonecznych godzin w ciągu roku. I tam faktycznie nigdy deszcz nie pada. Dla porównania nad biegunem południowym słońce świeci tylko 182 dni w roku.

Deszcz kojarzy nam się zwykle z przemoknięciem, zimnem, generalnie z czymś złym i niekomfortowym.
Niektórzy ludzie lubią moknąć, być może podświadomie wystawiają się na deszcz. Okazuje się, że krople deszczu zawierają bardzo nam potrzebną witaminę B12, jej niedobór powoduje niedokrwistość.

Była już mowa o błyskawicach, piorunach. Zbadano temperaturę tego elektrycznego wyładowania. Wynik okazał się niesamowity! Błyskawica jest pięć razy gorętsza od słońca!

I kolejna ciekawostka dotycząca huraganów. To chyba wciąż otwarty temat dla inżynierów, chodzi o pozyskanie darmowej energii. To też niesamowity fakt! Huragan w ciągu jednej sekundy wyzwala taką ilość energii, którą można porównać z wybuchem 10 bomb atomowych!

Jeszcze coś o burzach tropikalnych i huraganach. Nadaje im się nazwy, zazwyczaj źle się nam kojarzą, ponieważ powodują zniszczenia. Od kiedy kiedy nadajemy im nazwy, imiona? To już prawie 70 lat! Zaczęto w roku 1953


ZOBACZ RÓWNIEŻ: