Niesamowite fakty o kosmosie

    

18 ciekawostek o kosmosie

1. Księżyc jest bardzo gorący. W ciągu dnia temperatura na jego powierzchni sięga prawie 120 stopni! Kiedy światło słońca, jego promienie nie padają, nie grzeją, notuje się tam temperaturę średnio minus 120 stopni. Tu pojawia się pytanie jak amerykańscy kosmonauci wytrzymali w tak wysokiej temperaturze. Wylądowali i przebywali na księżycu 50 lat temu.

2. W układzie słonecznym krąży 8 planet. Najbliżej słońca jest Merkury, druga to Wenus i tu ciekawostka! To jedyna planeta w naszym układzie, która obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara!

3. Gwiazda neutronowa – powstaje w wyniku ewolucji gwiazd o dużych masach. Tworzą się podczas wybuchu supernowej lub kolapsu białego karła w układach podwójnych. Materia składająca się na gwiazdy neutronowe jest niezwykle gęsta, przy średnicy ok. 25 km gwiazdy tego typu mają masę ok. 2 mas Słońca! A bliżej? Jedna łyżeczka masy gwiazdy neutronowej ważyłaby sześć miliardów ton!

4. Zgłosiło się 8 tyś osób. Odpowiedziały na ogłoszenia NASA. Prowadzono rekrutację na kandydatów do programu kosmicznego. Wybrano Sally Ride i to właśnie ona była pierwszą Amerykanką, która poleciała w kosmos, stało się to 18 czerwca 1983 roku.

5. Słońce jest oddalone od Ziemi ok. 150 mln kilometrów. Widzimy je na niebie jako małą kulę, tymczasem w objętości słońca zmieści się milion takich planet jak Ziemia! Podróż światła ze Słońca na Ziemię trwa osiem minut i 19 sekund.

6. Pluton został odkryty 90 lat temu. Uważa się, że jest to 9 planeta układu słonecznego, choć oficjalnie mówi się o ośmiu. Jak można sobie wyobrazić odległość Ziemi od Plutona? Otóż podróż samolotem do tej karłowatej planety zajęła by samolotem około 800 lat!

7. Ham the Astrochimp był pierwszym hominidem w kosmosie, wystrzelonym 31 stycznia 1961 roku. Ham, to szympans, jeden z pierwszych naczelnych wysłanych w kosmos w ramach programu Mercury. Imię to jest akronimem od Holloman Aerospace Medical Center, w którym był przygotowywany do lotu w kosmos. Ham przyszedł na świat w 1956 w Kamerunie, skąd został zabrany przez kłusowników do Miami

8. Neptun, to ostatnia planeta w układzie słonecznym, najbardziej oddalona od słońca. Co ciekawe… Dni Neptuna trwają tylko 16 godzin.

9. Powracając do tematu księżyca. Jeżeli amerykańscy kosmonauci faktycznie tam byli, to ich ślady stóp na powierzchni pozostaną przez 100 milionów lat!

10. To jest naprawdę niesamowite. Gwiazda neutronowa, której masa jest niewyobrażalna, może obracać się 600 razy w ciągu jednej sekundy!

11. Jowisz to największa planeta w naszym układzie słonecznym. Masa tej planety jest łącznie dwa razy więsza niż wszystkie pozostałe 7 razem wzięte. Co ciekawe? Jest to najszybciej wirująca planeta w Układzie Słonecznym, pełny obrót wokół własnej osi zajmuje tylko około 10 godzin.

12. Fala dźwiękowa, to drgania powietrza o kreślonej częstotliwości. Co z tego wynika? Dźwięk nie przenosi się w przestrzeń kosmiczną, ponieważ tam jest próżnia.

13. Mało wciąż wiemy o tym co w środku zawiera nasza planeta Ziemia. Badania naukowe mówią, że jądro Ziemi jest bardzo gorące. Stąd zapewne rozpalona lawa wypływająca z wulkanów. Jądro Ziemi jest tak gorące jak powierzchnia słońca a więc około 5,5 tyś stopnia Celsjusza!

14. Kto lub co poleciało w kosmos jako pierwsze? Pierwszymi zwierzętami w kosmosie były muszki owocówki! Zostały wysłane w 1947 roku i wróciły na Ziemię żywe.

15. Supernowe gwiazdy odkrywa się i obserwuje stosunkowo rzadko. Szacuje się, że w naszej galaktyce wybuchają co około 50 lat.
W 2011 roku dziesięcioletnia Kathryn Aurora Gray odkryła i sfotografowała supernową, czyli gwiazdę, której zabrakło energii, która eksploduje, a następnie się zapada, nikt inny wcześniej tego nie widział.

16. Europa, jeden z 4 księżyców Jowisza, ma słonowodne gejzery, które są 20x wyższe niż Mt. Everest. Dwadzieścia lat temu, zaobserwowała je sonda Galileo, przelatując w pobliżu Europy tegoż księżyca.

17. Saturn jest otoczony wielkim pierścieniem. Pierścienie Saturna są zbudowane z bilionów kawałków orbitującego lodu.

18. Alfa Centauri nie jest gwiazdą, ale układem gwiazd. Znajduje się 4,22 lat świetlnych od nas. Alfa Centauri – to gwiazda wielokrotna w gwiazdozbiorze Centaura, trzecia pod względem jasności gwiazda widoczna na nocnym niebie. Układ Alfa Centauri zawiera gwiazdy położone najbliżej Ziemi, nie licząc Słońca, a także najbliższą planetę poza słoneczną, możliwe jest też istnienie innych planet w tym układzie


ZOBACZ RÓWNIEŻ: