Gorąca 10. Wydarzenia, informacje, wypadki. 19-01-2021

    

1. Dzisiejsze wydanie zaczynamy od nowinki technicznej, która dotyczy praktycznie całej populacji na Ziemi.
Otóż jak podaje The Guardian produkuje się już akumulatory do samochodów elektrycznych, które można załadować w ciągu 5 minut! Czyli podobnie jak zwykłe tankowanie benzyną, czy dieslem. Samochody o napędzie elektrycznym są alternatywą w walce z kryzysem klimatycznym i tu dobra wiadomość do użytkowników telefonów komórkowych! Podobne akumulatory zaczęto już produkować do zasilania właśnie telefonów, dronów i skuterów.

2. Bydgoszcz. Na wirtualnych łamach Gazety Pomorskiej czytamy o dramatycznej sytuacji rolników.
Muszą pozbywać się macior, bo już dłużej nie mogą dokładać do produkcji wieprzowiny. Szanse na unijne dopłaty do prywatnego przechowywania są praktycznie równe zeru. Zatem rolnicy muszą ograniczać produkcję. Fakty są takie, że za świnie w skupie płaci się tyle samo, jak 20 lat temu! Eksperci potwierdzają, do sprzedanego tucznika rolnik dokłada prawie 200 zł.
Mamy stan epidemii, czy wkrótce grozi nam głód?

3. Media donosiły o zabójstwie w podwarszawskich Ząbkach. Sprawca wciąż nie został zatrzymany.
Policja warszawska publikuje apel na mediach społecznościowych. Apel skierowany do kierowców. Przypominamy… 10 stycznia zamordowano 67-letniego właściciela warzywniaka. Został bestialsko pobity, zmarł w szpitalu. Policja prosi kierowców o nagrania z rejestratorów, tych którzy poruszali się w tym terenie między 17-19. Więcej w artykule, link pod ekranem na stronie popularny.net

4. Jest zima, mgła jest smog. Jak donosi serwis krakow.naszemiasto.pl stan smogu określa się jako bardzo zły.
Podobne informacje napływają z Warszawy. Mapa poziomu zanieczyszczeń ma kolor fioletowy i czerwony, co oznacza przekroczenie norm. Najgorsze wskaźniki na terenie Krakowa, Wieliczki, Skawiny, także Suchej Beskidzkiej, Makowie podhalańskim i Nowym Sączu. Jak twierdzi WHO długotrwałe narażenie na działanie pyłu PM2.5 skraca życie mieszkańców o 10 miesięcy!

5. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma się zająć projektem czternastej emerytury.
W kwietniu ma być wypłacona tzw trzynastka, czternastka jesienią. Dodatkowe świadczenia wypłaci się 8 milionom emerytów. Minister Marlena Maląg stwierdziła w wywiadzie radiowym, że czternasta emerytura będzie świadczeniem jednorazowym. Wyznaczono próg, kryterium dochodowe, wynosi 2900 zł brutto.
Takiego progu nie ma przy trzynastce.

6. Dopadły nas mrozy, tez czas jest szczególnie uciążliwy dla posiadaczy aut.
Uruchomienie silnika przy niskich temperaturach bywa kłopotliwe, nieraz wręcz niemożliwe. Nie każdy ma możliwość chowania akumulatora na noc w ogrzanym pomieszczeniu lub korzysta z garażu. Serwis auto.dziennik.pl ostrzega. Jeden błąd może uszkodzić akumulator na zawsze. W artykule wiele cennych porad dla zmotoryzowanych. Uruchamianie auta krok po kroku, podłączenie kabli rozruchowych, wreszcie odpalenie silnika.

7. Wrocław. Będzie nowy festiwal muzyczny. Mają w nim wystąpić znani artyści i młode talenty.
Jak informuje serwis tuwroclaw.com, na wrocławskich Partynicach odbędzie się pierwsza edycja Craft Music Festivalu. Organizatorzy chcą szukać i wyłonić prawdziwe perełki w branży muzycznej.
Takich wykonawców, którzy zasługują na rozgłos i będą mieli możliwość wystąpienia na dużej scenie ze znanymi artystami. A mają się na niej pojawić m.in. Kamil Bednarek, Natalia Zastępa, Ania Karwan
i inni. Informacje w kwestii nabycia biletów na stronie

8. To może być ważna informacja dla tych, którzy lokują środki w kryptowalutach.
Chodzi o wprowadzenie nowego podatku od zbycia lub darowizny tokenów i coinów. UKNF, to nie środki płatnicze zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego, więc nie są to pieniądze dopuszczone do obrotu prawnego. W kwestii wirtualnych walut wiele wątków nie zostało prawnie rozwiązanych. Polecamy zainteresowanym ten artykuł w serwisie biznes.interia.pl

9. Koronawirus, to temat, który zajmuje pierwsze strony gazet i wiadomości w mediach mainstreamowych.
Temat, który dotyczy nas Polaków również. Zaostrzanie tzw lockdown’ów powoduje wiele życiowych perturbacji, które dotyczą zarówno biznesu, jak i życia prywatnego. Europa szukuję się do kolejnych obostrzeń. Przymierza się do nich m. in. Austria i Słowacja. Władze zapowiadją jednak, że od 8 lutego zacznie się ich łagodzenie. Słowacja od poniedziałku znów testuje całe społeczeństwo.

10. Sport. Ta wiadomość zaskoczyła kibiców i media. Jerzy Brzęczek już nie jest trenerm polskie reprezentacji.
W czwartek Zbigniew Boniek wyjaśni przyczyny zwolnienia Brzęczka. Póki co, nie poinformowano, kto będzie nowym selekcjonerem. Zakulisowo mówi się o Marco Giampaolo, ale Zbigniew Boniek temu stanowczo zaprzeczył. Giampaolo zwierzył się włoskim dziennikarzom, że potrzebuje czasu do namysłu. Nie jest tajemnicą, że Zbigniew Boniek jest jego wielkim fanem. Jakie decyzje zapadną dowiemy się wkrótce

 

ZAPRASZAMY DO POLECANIA CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Jeżeli macie Państwo w swoim serwisie materiały, które mogą zainteresować naszych widzów, prosimy o zgłoszenia w poniższym formularzu.ZOBACZ RÓWNIEŻ: