Dziennik wirtualny. Przegląd wydarzeń. 19-01-2021

    

1. Dzisiaj, 18 stycznia uczniowie klas I-III szkół podstawowych wracają do szkół.
Starsze klasy wciąż uczą się zdalnie, zakłada się, że do końca stycznia. Wraz z rozpoczęciem nauki wprowadza się obostrzenia.
Świetlice mają być otwarte, klasy uczą się w jednej sali z tym samym nauczycielem, uczniowie poszczególnych klas nie będą się mogli ze sobą spotykać i kontaktować. Za przygotowanie szkół do powrotu zajęć stacjonarnych odpowiadają dyrektorzy, którzy zobligowani są do współpracy ze starostami, wójtami, burmistrzami i prezydentami miast.

2. Rewolucja na morzach i oceanach?!
Okazuje się, że statki pasażerskie i transportowe, które kursują, pływają między państwami, kontynentami, spalają niewyobrażalne ilości ropy, czy innych paliw. Wyliczono, że transport wodny emituje prawie 940 mln ton CO2 rocznie! Zwykle mówi się o samochodach, czy fabrykach. Podobnie zresztą dzieje się w powietrzu.
Samoloty spalają dziennie ponad 4 miliardy litrów paliwa! Duńczycy chcą zająć się zmianą systemów napędowych, w grę wchodzą silniki elektryczne oraz wodór.

3. Tragedia w Chinach! Ponad tydzień temu miał miejsce wybuch w kopalni złota.
Pod ziemią zostało uwięzionych 22 górników. 12 z nich wciąż żyje. Czterech z nich jest ciężko rannych. Górnicy pracowali na głębokości 600 metrów. Mówi się, że chińskie kopalnie należą do tych najbardziej niebezpiecznych na świecie. Akcja ratunkowa trwa

4. Dzisiaj dzień narodowego nieposłuszeństwa!
Właściciele firm chcą otworzyć biznesy wbrew zakazom i grożącym za to konsekwencjom. To właśnie w tym czasie miał zakończyć się lockdown, wprowadzony w celu zwalczania epidemii.
Jak wiadomo cierpią najbardziej właściciele w branży turystycznej, rozrywkowej, fitness, hotelarskiej i gastronomicznej. Buntuje się Podhale, veto zapowiadają także inne regiony dotknięte kryzysem.

5. Toczy się unijny spór o tzw. podatek handlowy. Ministerstwo finansów czeka na wpływy.
Chodzi o pieniądze z opodatkowania sieci handlowych, marketów. Biedronka ma wpłacać 50 mln miesięcznie. Niewiele mniej Lidl, czy Rossmann. Szacuje się, że do budżetu wpłynie nawet 2 miliardy złotych rocznie. Jak to się działo, że markety nie były opodatkowane?

6. Jak donosi dziennik.pl w restauracji sygnowanej przez Magdę Gessler pojawiła się policja.
Ona sama odcina się od sprawy. Chodzi o lokal Schronisko Smaków w Bukowinie Tatrzańskiej. Został otwarty pomimo zakazu. Właściciele długo się zastanawiali, w końcu podjęli decyzję – otwieramy! W ten sposób dołączyli do góralskiego Veta i dali sygnał innym placówkom.

7. Warszawa. Zgłoszenie na szczepienia nic nie daje. Nie trzeba wypełniać rządowego formularza!
Ponoć tysiące Polaków czekało w nocy z czwartku na piątek, aby jak najszybciej zgłosić chęć zaszczepienia się. Jak się okazało system padł, chętni czekali wiele godzin na zwrotną wiadomość e-mail. Okazało się, że rząd bardzo nieprecyzyjnie poinformował nas o tych zasadach. Samo zgłoszenie osób w wieku 18-69 nie miało nic wspólnego z tymi zapisami.

8. WHO ostrzega: nadciąga nowy wirus, o wiele groźniejszy od koronawirusa!
Chodzi o Nipah, bo tak został nazwany. Odkryto go w Malezji. Wywołuje poważne choroby u zwierząt, także u ludzi. Śmiertelność zakażonych sięga od 45 do nawet… 75%

9. Kraków. Jak donosi serwis gazetakrakowska.pl pasażerowie PKP mają tam ogromne problemy.
Pociągi mają gigantyczne opóźnienia. Sprawa dotyczy całego kraju. Jak można się domyślać przyczyną są obfite opady śniegu i siarczyste mrozy. Jak informują Polskie Koleje Państwowe w tej chwili mamy blisko 150 opóźnień.

10. Polecamy dzisiaj film z kanału Fantastyczny świat w serwisie You Tube.
Jak dużo wiemy o naszej planecie? Ludzie nieustannie ją badają, wspinają się po górach, zanurzają się na dno oceanu, wędrują po gęstych lasach. Wydaje się, że w XXI wieku na Ziemi nie powinno być już tajemnic. To nieprawda. Wystarczy udać się do Zatoki Bengalskiej, by znaleźć jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie.
Udajemy się na wyspę o nazwie Sentinel Północny. Z tego video dowiecie się, co kryje ta zakazana wyspa na Oceanie Indyjskim, jak niebezpieczne mogą być ludzkie tajemnice i do jakich skutków prowadzi ciekawość.


ZOBACZ RÓWNIEŻ: