Wydarzenia dnia. InterEkspress. Warszawa, Poznań, Kielce. 21-01-2021

    

 

1. Warszawa. Wczoraj od godz. 18.00 Strajk Kobiet
Kobiety i antyfaszyści demonstrowali przeciwko polityce rządu. Hasło naczelne: Chcą wprowadzić kaganiec na obywateli.
Zebrano się na rondzie de Gaulle’a, protest zorganizowany był wspólnie przez kilka organizacji, w tym Koalicję Antyfaszystowską oraz Strajk Kobiet. Uczestnicy demonstrowali m.in. przeciwko wprowadzeniu zakazu odmowy przyjęcia mandatu czy ”majstrowaniu” przy Konwencji Antyprzemocowej. Policja użyła gazu.

2. Zmarł miliarder Benjamin de Rothschild, członek słynnego klanu bankierów
W sobotę poinformowano o śmierci 57-letniego Benjamina de Rothschilda – potomka francuskiej gałęzi słynnego rodu bankierów. Miliarder (jednocześnie najbogatszy członek klanu). Zmarł na zawał serca. Benjamin de Rothschild był spadkobiercą grupy bankowej Edmond de Rothschild, specjalizującej się w private bankingu. „Forbes” szacuje, że majątek Benjamina de Rothschilda w chwili śmierci wynosił 1,4 mld dol., a jego lwią część stanowił właśnie Edmond de Rothschild Holding SA, który ma udziały w bankach we Francji i Szwajcarii oraz jest właścicielem wielu restauracji i hoteli.

3. Czekają nas spore podwyżki za energię elektryczną.
Ile zapłacimy za gaz? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przedstawił nowe dane
Za prąd zapłacimy średnio 8 złotych więcej miesięcznie. Natomiast za gaz rachunki powinny być “nieznacznie niższe”.
Każdego roku w ostatnim kwartale w Urzędzie Regulacji Energetyki prowadzone są postępowania po których zatwierdzane są taryfy za energię elektryczną i paliwa gazowe na kolejny rok. Dlaczego za prąd zapłacimy więcej?
Na rachunek za energię elektryczną składają się: koszt sprzedaży energii oraz koszt jej dystrybucji. Taryfa za dystrybucję uwzględnia tzw. opłatę mocową, która naliczana jest od 1 stycznia br. Te informacje publikuje serwis gdynia.naszemiasto.pl

4. Inauguracja Joe Bidena. Gratulacje z Polski od Andrzeja Dudy
Wczoraj odbyła się uroczysta Inauguracja Joe Bidena na 46. prezydenta USA. Z całego świata płyną gratulacje. Złożyli m.in. papież Franciszek, premier Indii, Ursula von der Leyen, również też prezydent Andrzej Duda.
Demokrata złożył przysięgę w asyście blisko 1000 dyplomatów, celebrytów i wojskowych.
Tuż przed Joe Bidenem, słowa przysięgi wierności Konstytucji Stanów Zjednoczonych złożyła wiceprezydent Kamala Harris.
Andrzej Duda: “Moje najszczersze gratulacje dla prezydenta Joe Bidena. Liczę na ścisłą współpracę z panem, Panie Prezydencie, w zakresie dalszego wzmacniania strategicznego partnerstwa polsko-amerykańskiego”

5. Wyprawa na ryby zakończyła się tragicznie. Pod wędkarzami załamał się lód
Niestety, coraz częściej słyszymy, czytamy o takich wypadkach. Zima jest łagodna, trudno zrozumieć ludzi, którzy wchodzą na lód.
Tak postąpiło dwóch 70. latków na jeziorze Kisajno, w powiecie giżyckim. Mężczyźni utonęli. Wypadek zgłosił pracownik ochrony, zauważył sprzęt wędkarski na brzegu i wystające z wody części ciała. Panowie wybrali się na ryby. Apel o rozsądek jak najbardziej na miejscu.

6. Lady Gaga zaśpiewała podczas ceremonii zaprzysiężenia Joego Bidena hymn narodowy
Już w 2016 r. odśpiewała także hymn podczas finału Super Bowl. Wczoraj zrobiła to ponownie. Została odebrana bardzo ciepło przez
Amerykanów. Wokalistce towarzyszyła Marlee Matlin, niesłysząca aktorka, która “Gwieździsty Sztandar” odśpiewała w języku migowym. Ten występ możemy zobaczyć na polecanej stronie

7. Sport. Podobno umowa z nowym selekcjonerem już podpisana
Na dzisiejszej konferencji prasowej Zbigniew Boniek wytłumaczy, dlaczego zwolnił Jerzego Brzęczka. Przedstawi zapewne nowego trenera, a umowa z nim została już podpisana. Nowym nazwiskiem na liście jest Massimo Carrera.
Reprezentacja Polski pozostaje bez trenera od poniedziałku. To właśnie tego dnia prezes PZPN Zbigniew Boniek podjął szokującą decyzję o zwolnieniu dotychczasowego selekcjonera, Jerzego Brzęczka. Szokującą, bo o ruchu Bońka wiedziało tylko kilka najbliższych mu osób.

8. Poznań. Trzy kolejne restauracje będą otwarte pomimo zakazu
“Sytuacja nas do tego zmusiła”, tak mówią właściciele chcą chronić miejsca pracy i własny biznes.
Obsługują w maseczkach i rękawiczkach, pomieszczenia są wietrzone i ozonowane. Udostępniają też większą przestrzeń dla gości, żeby
zachować odpowiednie odległości – tak zapewniają restauratorzy. Uważają, że każdy kolejny dzień bez przyjmowania gości prowadzi ich do bankructwa. Mają opinię swoich prawników, mogą się otworzyć przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Od 1 lutego rusza akcja #otwieraMy

9. Wielkopolska. Uwaga na wilki! Podchodzą do gospodarstw
Wydano ostrzeżenie w Wielkopolsce, aby zabezpieczyć pojemniki na odpady komunalne. Wilki podchodzą coraz częściej i bliżej zabudowań. Po Pniewach teraz władze gminy Chodzież wystosowały ostrzeżenie dla swoich mieszkańców.
Mieszkańcy wsi Rataje i Pietronki nękani są przez wilki pojawiające się w okolicy zabudowań i domów. Sprawa jest o tyle poważna, że zaleca się także unikanie spacerów po lesie i zamykanie gospodarstw. Wilki przyciąga zapach śmieci, resztek jedzenia.

10. Zespół Pieśni i Tańca “Kielce”
Zima zimna, tymczasem w Kielcach gorący news! Zespół Pieśni i Tańca “Kielce” wznowił działalność

Wojciech Baranowski. Lubię być z nią
Popularność artystów można mierzyć, oceniać, na różne sposoby. Jednak w dobie wirtualnego przekazu dawne osądy i opinie straciły sens. Wystarczy teraz jako kryterium, uznanie słuchaczy np. liczba wyświetleń w serwisie You Tube. Doskonałym przykładem jest właśnie ta piosenka i ten wykonawca. Utwór opublikowany 4 września ma na liczniku ponad siedemnaście milionów wyświetleń! To ewenement. Słowa i muzyka – Wojciech Baranowski. Polecamy i zapraszamy do wysłuchania


ZOBACZ RÓWNIEŻ: