Skorupki jajek! Często, a raczej zawsze je wyrzucamy.

    

Tymczasem dowiedz się, że nadają się do skonsumowania, ba… Zawierają bardzo wiele potrzebnych mikroelementów. Są ich wielką skarbnicą.

Zanim jednak przekażemy jak wykorzystać skorupki chcemy przekazać dwa ważne fakty dotyczące samych jajek.
Otóż przed laty prowadzono w mediach kłamliwą akcję dotyczącą szkodliwości cholesterolu.
Dotyczyło to także ograniczenia spożycia jaj. Prawda jest inna, jajka nie wpływają wydatnie na poziom naszego cholesterolu,
który, jak się dowiadujemy jest naszym naturalnym narzędziem do walki min ze stanami zapalnymi.
Zatem zwalczanie wysokiego cholesterolu pozbawia nas tej obrony. Ale wróćmy do jajek.
Jak je gotować? Jest jedno bardzo proste zalecenie. Wrzucić jajka do wody, czekać aż się zagotuje i wyłączyć gaz lub maszynkę elektryczną.
Jajka powinny pozostać w wodzie 5 minut. Potem można je spożyć, oczywiście żółtko będzie płynne, dzięki czemu nie traci
najlepszych właściwości.

Skorupki jajek.
Już powiedzieliśmy, że zawierają mikroelementy takie jak: wapń, jest go najwięcej, ale znajdziemy też żelazo, cynk, miedź, mangan, fluor, fosfor i chrom. Składniki bardzo ważne dla naszego zdrowia, więc zalecamy: Nie wyrzucamy już nigdy skorupek!

Otóż są wspaniałym remedium na problemy związane z bolącymi stawami, układem kostnym, mogą zapobiegać rozwojowi osteoporozy. Zawierają wapń i stront, który od lat jest stosowany w tej terapii.
Ale to nie wszystko! Biała powłoka, która wyściela skorupki od wewnątrz może dostarczać nam kolagenu, kwasu hialuronowego oraz białka i glukozaminy. Tych składników oczekują właśnie bolące stawy.

Skorupki jajek zawierają również substancje antybakteryjne. Ogółem to 25 minerałów, dodajmy do tego selen, miedź, cynk, molibden, siarkę czy krzem. A więc znakomicie działają na układ kostny i zęby.
Ważna informacja… Skorupki nie zawierają prawie zupełnie szkodliwych dla nas metali ciężkich takich jak kadm, ołów czy wanad.
Możemy zatem je jeść i wpłynie to dodatnio na funkcjonowanie mięśni, stawów, wspomaga regenerację skóry, poprawi funkcjonowanie układu odpornościowego, wzrost chrząstki, złagodzi zaparcia, wzmocni włosy i paznokcie. Wapń zawarty w skorupkach pomaga regulować rytm serca i kontrolować poziom magnezu, fosforu oraz potasu we krwi.

Jeżeli chcemy wykorzystać skorupki do zrobienia proszku, który można długo przechowywać, wystarczy gotować wymyte wcześniej, najlepiej wyszorowane pod gorącą wodą jajka przez 10-15 minut.
Następnie należy je dobrze wysuszyć, można to zrobić w piekarniku.
Pozostaje nam rozdrobnić skorupki, co można zrobić młynkiem do kawy bądź blenderem.
Otrzymany proszek nie musi być przechowywany w lodówce, w szczelnym słoiku, w suchym miejscu.
Można go dodawać do wielu potraw, jogurtów, koktajli.
Spożywać można max pół łyżeczki dziennie. Proszek jest swoistym koncentratem.
Nadmierna ilość wapna może skutkować nudnościami, zmęczeniem, zaburzeniem rytmu serca. Lecz w przypadku wapna z naturalnych składników te objawy sa raczej mało prawdopodobne.

Jeżeli zamierzamy po prostu ugotować jajka, to pamiętajmy o dokładnym wyczyszczeniu skorupek. Może je po zdjęciu wymiksować od razu np z mlekiem, śmietaną, jogurtem.

Podane przez nas informacje nie stanowią porady medycznej.


ZOBACZ RÓWNIEŻ: