5 luty 2020. Najważniejsze wydarzenia w kraju i za granicą

    
Wiadomości, serwis codzienny

Odcięli główkę 8-miesięcznej dziewczynce

Hania-została-skatowana-i-bestialsko-zamordowana8-miesięczna Hania została skatowana i bestialsko zamordowana w Łunincu na Białorusi. W tej szokującej sprawie zapadł właśnie wyrok
Za zbrodnię odpowie matka dziewczynki i jej znajomy, wobec którego zostanie zastosowana kara śmierci.

Do zabójstwa doszło pod koniec października 2018. Była pod opieką 25. letniej matki i jej znajomego. To on, podczas libacji alkoholowej, miał katować Hanię, gdy ta zaczęła płakać.

Znamy datę wyborów prezydenckich

Elzbieta-Witek-oglosila-date wyborow-prezydenckichRozpatrywano trzy daty, ale ustalono, że wybory prezydenckie odbędą się 10 maja – ogłosiła Elżbieta Witek. Jeśli w pierwszej turze wyborów prezydenckich żaden z kandydatów nie osiągnie minimum połowy poparcia, to dwa tygodnie później przeprowadzana zostanie druga tura. Jeśli zajdzie taka potrzeba – to dojdzie do niej 24 maja.
Nowo wybrany prezydent złoży przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego w ostatnim dniu urzędowania ustępującego prezydenta, będzie to 6 sierpnia. Od tego momentu rozpocznie się jego pięcioletnia kadencja.

Znany jest koszt budowy lotniska Warszawa-Radom. Budowa i projekt terminala za 280 mln zł

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze przeprowadziło trzecią już aukcję w przetargu na projekt i budowę terminala na radomskim lotnisku cywilnym. Ponownie wybrana została oferta Mirbudu. Firma zaproponowała wykonanie zadania za 280,4 miliona złotych. Jeśli nie będzie odwołań umowa zostanie podpisana jeszcze w lutym.

Aukcja elektroniczna odbyła się w ostatni piątek 31 stycznia. Przystąpiły do niej trzy firmy, wszystkie, które złożyły oferty w przetargu ogłoszonym przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze….

Wirus Koronawirus z Chin. Są wyniki pacjentów leżących w szpitalu na Weigla. Wrocław

Są już wyniki pacjentów leżących w szpitalu na Weigla.
Dzisiaj rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że znane są już wyniki próbek pobranych od pacjentów leżących na odizolowanym oddziale Szpitala Wojskowego przy ul. Weigla. Umieszczeni tam zostali Polacy, którzy przylecieli niedawno specjalnym transportem z chińskiej prowincji Hubei, na której terenie leży objęte epidemią miasto Wuhan.

– W żadnej z badanych próbek nie stwierdziliśmy koronawirusa…

Do końca 2020 roku ma powstać w Poznaniu 21 stacji ładowania samochodów elektrycznych

Do końca 2020 roku ma apowstać w Poznaniu 21 stacji ładowania samochodów elektrycznychFirma Agregaty Polska Sp. z o.o. wygrała postępowanie na budowę i obsługę stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Poznaniu. Jako dzierżawca terenu będzie płacić miastu za zajęcie pasa drogowego, na którym postawi urządzenia do ładowania pojazdów. Gdzie powstaną nowe stacje?

Poznań powinien zachęcać i ułatwiać zainteresowanym podmiotom prywatnym stawianie takich stacji.

Dron lata nad miastem i z głośnika nadaje się komunikat o maskach antywirusowych

Dron-z-glosnikiem-poluje-na-mieszkanc-w-bez-masek-ochronnychTo akcja chińskiej policji, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Taizhou we wschodnich Chinach, to własnie tam używa drona, aby przypominać mieszkańcom o noszeniu masek ochronnych i pozostaniu w domach w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dron został wyposażony w kamerę i głośnik, przez który funkcjonariusze mogą wygłaszać komunikaty.

Zmiana przepisów o pierwszeństwie pieszych bez większych zmian

Zmiana-przepisow-o-pierwszenstwie-pieszychRząd, zapowiadając zmiany dotyczące pierwszeństwa pieszych na przejściach, znalazł się w swoistej pułapce: z jednej strony wskaźniki bezpieczeństwa na drogach niepokoją i trzeba coś z tym zrobić, a z drugiej – brakuje jednak odwagi, by cokolwiek naprawdę w tej kwestii zmienić. Postanowiono więc zrobić szereg uników i… wprowadzić przepisy, które obowiązują od lat w niemal identycznym brzmieniu

Kraków. Znowu zator na Zakopiance

Podhale-Dalej-snieg-trudne-warunk-na-drogachOstrzeżenie dla kierowców. Na podhalańskich drogach nadal bardzo trudne warunki do jazdy. Śnieg nadal sypie.
Ciężarówki znów mają problem z podjazdem w Klikuszowej. Blokują przez to ruch na zakopiance. Kierowcy jadący trasą są wściekli na tych, którzy w trasę wyjechali bez łańcuchów na kołach.
Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. – W związku z tym tworzą się zatory. Na miejscu pracują służby GDDKiA, poproszono policję o przybycie na miejsce i pomoc w dojeździe do miejsca zatoru sprzętu odśnieżającego, który utknął w utworzonym zatorze.

100 pracowników z Chin wróciło do Polski. Pracownicy Sanepidu nie mieli nawet termometrów!

100-pracownikow-z-Chin-wrociło-do-Polski-coronavirusWiele się mówi o tym, czy nasz kraj jest przygotowany na epidemię koronawirusa. Czy polskie służby dają z siebie wszystko. Niedawno do Gdańska przyleciała grupa 100 pracowników z Chin. Inspektorzy sanepidu, to fakt, nie mieli przy sobie nawet termometrów aby sprawdzić, czy któryś z przybyłych nie ma podwyższonej gorączki. Pasażerowie oczekiwali przejście rygorystycznych badań. W końcu ktoś powiedział, że mogą iść do domu i tak 100 nieprzebadanych osób ruszyło w Polskę. Czujemy się bezpiecznie?


ZOBACZ RÓWNIEŻ: